Choď na obsah Choď na menu
 


Teploty v období vegetatívneho pokoja - alebo pri akej teplote zimovať?!

27. 3. 2011

Už mnoho ráz mi bola spomenutá otázka pri akej teplote zimovať kaktusy?! Ja osobne som všetky kaktusy (okrem Zygocactusov ) zimovala pri teplote ktorá neklesla pod 5°C a nevystúpila nad 10°C a viac. Len že ako všetci počas nášho krátkeho života, aj ja som sa po niekoľkých mesiacoch zaoberania sa kaktusmi, začala viac zaujímať o to, ktorý kaktus pri akej teplote zimovať? Jeden člen z nášho klubu bol taký láskavý a preposlal mi emailom informácie ktoré ma tak veľmi zaujímali... Rozhodla som sa že sa o tú informáciu podelím aj s Vami.

 

Pri teplote 2-8°C zimujeme:

Denmoza, Echinocereus, Echinopsis, Escobaria, Frailea, Gymnocalycium, Islaya, Lobivia, Rebutia, Opuntia, Oroya, Pediocactus, Tephrocactus, Wilcoxia.

 

Pri teplote od 10-12°C zimujeme:

Aporocactus, Ariocarpus, Astrophytum, Carnegia, Cleistocactus, Copiapoa, Coryphantha, Echinocactus, Espostoa, Ferocactus, Lophophora, Mammillaria, Matucana, Oreocereus, Parodia, Rhipsalis, Selenicereus, Stenocactus, Thelocactus, Trichocereus.

 

Pri teplote 15-18°C zimujeme:

Arrojadoa, Browingia, Buiningia, Cephalocereus, Coleocephalocereus, Discocactus, Eulychnia, Melocactus, Micranthocereus, Pilosocereus.

 

 

Keď sa na to celé tak pozerám, určite si hovoríte: „Jasné, ľahko sa to hovorí pri akej teplote zimovať?! To mám teraz každý kaktus zimovať pri inej teplote? Zas až také podmienky ja nemám....“  

Teplotu na zimovanie som nepísala z dôvodu aby sa to striktne dodržiavalo. Kaktusári si už sami našli spôsob ako čo najlepšie dopriať veget svojím rastlinkám počas zimy. Nebudem spomínať kaktusárov s vykurovanými skleníkmi, no sú aj takí, ktoríto vyriešili dočasným uskladnením v kočikárni v bytovke kde bývajú, iný zase v pivnici, alebo dokonca sú aj takí ktorí sú ochotní potiahnuť svoj balkón niekoľko vrstvovou bublinkovou fóliou, len aby dopriali svojím rastlinkám to čo potrebujú na ďalšie obdobie.

Z osobnej skúsenosti som ale zistila, že pri niektorých rodoch ako sú napr. Rebucie , je ozaj potrebná nízka teplota! Tie malé mrchy počas zimy, sú natoľko usilovné v raste, že ak teplota vystúpi čo i len na 10 dní za sebou povedzme na 10°C už sú v raste a ťahajú sa do Aleluja! Rastlina potom stratí svoj pekný vzhľad a môžeme už iba dúfať, aby sa to rokmi napravilo...

To, ako budete počas vašich kaktusárskych začiatkoch zimovať rastlinky? Nechám na vašom svedomí, no predsa by ste sa aspoň na malú stotinku mali zamyslieť nad otázkou: „ Chcem tú rastlinku iba na pár mesiacov a potom ju vyhodím? Alebo si ju popestujem podľa toho čo si nárokuje a bude mi kvitnúť aj na budúci rok?“

Rastlinky sa bežne kupujú a ešte bežnejšie vyhadzujú do smetných košov, nezamýšliajúc sa nad tým, koľko druhov kaktusov, alebo aj iných rastlín zostalo v zabudnutí, keď sa napr. stavali koľajnice v Mexiku... Kaktusy skapíňali jedna radosť a nikto sa nezamýšľal nad tým, že by vďaka tomu a aj iným okolnostiam mohli vyhynúť ako dinosaury. Preto ak si zadovážite kaktus, pomyslite na to že ak sa oň budete starať tak ako treba, prispejete ďalšej generácii ktorá možno ak si bude chcieť pozrieť kvetinu, tak si nebude otvárať dejepis o rastlinách aby sa pokochala nad tým čo sme počas našej krátkej existencie stihli zničiť a vymazať!  Kaktusy tak ako iné rastliny si zaslúžia byť a žiť na tomto svete. Mimochodom, boli tu prv oni než my    (J )

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.