Choď na obsah Choď na menu
 


Naša história časť 2.

25. 2. 2011

Prvé číslo klubového slovenského kaktusárskeho časopisu Kaktusy a sukulenty vyšlo v r. 1980. Pokračovaním časopisu Kaktusy a sukulenty je od r.1991 súkromný časopis Cactaceae etc, ktorého vydavateľom je Roman Staník a Igor Dráb.

Až do r. januára 1991 sa klub schádzal na Búdkovej ceste. Februárová schôdza sa konala už v nových priestoroch, v Petržalke v Klube mladej rodiny. Od roku 1995, vďaka pr. Rončkevičovi, nám priestory na klubovú činnosť poskytuje študentský internát Družba, resp priestor na výstavu počas  Sypózia - Botanická záhrada UK. Výstavy kaktusov a sukulentov pokračovali na Búdkovej ceste, potom v Klube mladej rodiny v Petržalke. Klub úspešne vystavoval na medzinárodných výstavách Flóra Bratislava (1974, 1976, 1980, 1984-88) a Agrokomplex Nitra (1979, 1980, 1987), kde získal rad medailí a čestných uznaní. Veľkú obľúbenosť Bratislavčanov si v rokoch 1989-1997 získali výstavy v letnej čitárni Červený rak v centre mesta. Zažili sme tam nočnú prednášku Milana Zachara a Romana Staníka, o ktoré bol mimoriadny záujem. Svedčí o tom nielen vysoká účasť členov, ale aj hostí z iných klubov Slovenska, Čiech, Rakúska a Nemecka. V priestoroch Botanickej záhrady výbor klubu v zložení Hegewald, Rybka, Támová, Staník, Paták, Rončkevič vytvoril podmienky pre ďalšiu úspešnú činnosť klubu. Začali sa organizovať sympóziá, obnovili sa zájazdy do zbierok a klubové výstavy.

Obrázok

Prvé sympózium Bratislavská kaktusárska jar sa konalo v r.1995. Druhý a ďalšie ročníky boli z roka na rok lepšie a úspešnejšie, uskutočnili sa zájazdy napr. do viedenského Schönbrunnu, do Maďarska, ďalej do zbierky pr. Odehnala pri Brne, a pod. Vzácnymi prednášateľmi na klubových prednáškach a sympóziach boli Dr. Alfred B. Lau, W. Rausch, Uebellmann, Helmuth Nagl, manželia Wolfovci, Michael Wohlschlager, Ernst Zecher a iní.. Z Čiech to boli pr.: Odehnal, Grym, Pavelka, Gratias, Barčák, Šorma, Sladkovský, Halda, Kunte, Šnicer, Krajča, Procházka a ďalší. Z domácich menujme napr. priateľov: Zachar, Staník, Lux, Máriássy, Vrškový, pr. Vereš zo Sliaču a ďalší. (ak sme niekoho nespomenuli, nech nám to odpustí – alebo doplní údaje)

Obrázok

 

Klub má bohatú knižnicu, ktorú môžu využívať všetci členovia a ich priatelia. Obsahuje populárnu a odbornú literatúru o pestovaní kaktusov a sukulentov, z ktorej je možno čerpať veľa zaujímavých poznatkov. Literatúra je okrem slovenčiny aj v angličtine, nemčine, ruštine, češtine, maďarčine. Takže vybrať si môže každý.

Obrázok

Julo Matis a Lavranos

Obrázok

                               V r. 2009 sme si pripomenuli 50. výročie založenia klubu.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.